Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Rieka Orava Tvrdošín Obrázok

Krátky nezamŕzajúci úsek rieky Orava priamo v meste Tvrdošín poskytuje vhodné podmienky pre zimovanie a migráciu vodného vtáctva.

Foto týždňa

Aktuality

Pozorovanie vtáctva na kŕmidlách 14.01.2022
V dňoch 25-31.1.2021 prebehne Pozorovanie vtákov na...
Tábor pri Oravskej priehrade 10.08.2020
V dňoch 20.-23.8. sa uskutoční tábor pri Oravskej...
Letný tábor na Sennom 20.07.2020
Letný tábor na Sennom 30.7.-2.8.2020

Zoznam aktualít

Dokumentárny film "Vtáčí raj Senné a Medzibodrožie" sa bude premietať dňa 23.4.2011 o 18.15 na STV2.
Náš projekt bude prezentovaný 12.4.2011 v Košiciach na záverečnej hodnotiacej konferencii blokového grantu Otvárame dvere pre nové možnosti spolupráce zameraného na regionálny rozvoj a cezhraničnú spoluprácu Slovensko - Ukrajina.
Americká Nadácia TourismCares podporila projekt zameraný na rozvoj ekoturistiky v CHVÚ Senianske rybníky.
Chladné počasie v druhej polovici februára spôsobilo oneskorenie začiatku vtáčieho sťahovania a prílet druhov, ktoré zimujú v západnej a južnej Európe. Vďaka nízkym teplotám dokonca u nás stále zostávali viaceré severské druhy vtákov, ktoré v tomto čase už obvykle bývajú na svojej každoročnej ceste na sever Európy. Tak je u nás v týchto dňoch stále možné pozorovať tisícky severských husí, severských kačíc – hlaholiek, ako aj vzácnejšie druhy akými je napríklad bernikla bielolíca. Koniec februára však priniesol oteplenie a tak dlho na seba nedali čakať ani prvé migrujúce vtáky.
21. február je Deň sprievodcov cestovného ruchu.
Budúcu sobotu 29.1.2011 sa uskutoční sčítanie orliakov morských na Dunaji. Zaujímavá a prospešná akcia, pri ktorej je možné pozorovať tisíce vodných vtákov (hlaholky, chochlačky sivé, vrkočaté, morské, husi, potápače malé veľké ........).
Vtákom roka 2011 sa stal drahokam vtáčích operencov rybárik riečny.

Výzva na spoluprácu

29.12.2010 09:13
Ornitológ J. Dobšovic vyzýva ornitológov pri spolupráci na rozbehnutí poskytovania služieb birdwatchingu.
Všetkým želáme príjemné prežitie vianočných sviatkov a veselého Silvestra.

10 nových sprievodcov

22.11.2010 09:12
Minulý piatok a sobotu úspešne zložilo skúšky 10 nových sprievodcov Cestovného ruchu.
Pozývame na seminár "Rozvoj ekoturizmu prostredníctvom pozorovania vtáctva", ktorý sa uskutoční 18.11.2010 (štvrtok) o 10,00 hod. v budove Mestského kultúrneho strediska mesta Michalovce, Nám. Osloboditeľov 25,Michalovce.
Na východnom Slovensku v CHVÚ Senianske rybníky bola pozorovaná bernikla červenokrká, ktorá je najohrozenejšia hus v Európe.
Jesenné dni priniesli pre ornitológov na východnom Slovensku počas realizácie výskumu a pozorovania jesennej migrácie vtáctva na ornitologickom stacionári Drienovec veľké prekvapenie. Počas krúžkovania vtáctva sa podarilo odchytiť vrchárku čiernohrdlú (Prunella atrogularis), druh ktorý nebol na Slovensku nebol doposiaľ ani pozorovaný .
Minulý týždeň vo štvrtok sa uskutočnila ďalšia exkurzia pre verejnosť do CHVÚ Senianske rybníky. Viac ako 50 účastníkov malo možnosť pozorovať vtáctvo na náučnom chodníku Vtáčím rajom, pozrieť si nový film o ochrane tohto územia. Zaujímavá bola ukážka krúžkovania vtáctva.
8-10.10.2010 sa uskutočnilo úvodné stretnutie ku kurzu "Sprievodca cestovného ruchu". Zúčastnilo sa ho 10 záujemcov z radov ornitológov pôsobiacich na východnom Slovensku.