Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Rieka Orava Tvrdošín Obrázok

Krátky nezamŕzajúci úsek rieky Orava priamo v meste Tvrdošín poskytuje vhodné podmienky pre zimovanie a migráciu vodného vtáctva.

Foto týždňa

Aktuality

Pozorovanie vtáctva na kŕmidlách 14.01.2022
V dňoch 25-31.1.2021 prebehne Pozorovanie vtákov na...
Tábor pri Oravskej priehrade 10.08.2020
V dňoch 20.-23.8. sa uskutoční tábor pri Oravskej...
Letný tábor na Sennom 20.07.2020
Letný tábor na Sennom 30.7.-2.8.2020

Rybárik riečny - Vták roka 2011

Vtákom roka 2011 sa stal jeden z najpestrejšie sfarbených zástupcov slovenskej avifauny - rybárik riečny (Alcedo atthis). Vyznačuje vysokou šikovnosťou lovu potravy a napriek svojmu exotickému sfarbeniu dokáže byť vo svojom prostredí nenápadný a unikne pozornosti. Patrí medzi vtáky, ktoré sú výraznou zmenou nášho životného prostredia značne zasiahnuté. Pokles početnosti vyvoláva najmä strata vhodného prostredia na hniezdenie a lov potravy. 
 

Rybárik riečny  je viazaný na vodné prostredie počas celého roka. Svoje hniezda si vyhrabáva v kolmých breRybárik riečny hoch potokov a riek od nížin až po horské oblasti. Živí sa drobnými rybkami, obojživelníkmi a bezstavovcami, ktoré chytá vrhajúc sa do vody z posedu nad vodnou hladinou. Hniezdi 2, výnimočne 3 krát, pričom znáška môže predstavovať 5 až 7 vajec. Mláďatá sú kŕmené v hniezdnych norách a po vyletení sú dokrmované rodičmi a učia sa od nich loviť. Rybáriky sú v našich podmienkach potulným druhom, t.j. na zimu neodlietajú, len sa presúvajú na miesta, kde je dostatok potravy. Limitujúcim pre výskyt počas zimy je zamŕzanie vodných plôch a tokov. 

„Hlavnými príčinami ohrozenia sú strata vhodných hniezdnych biotopov, ku ktorej dochádza pri úprave vodných rokov zasypávaním brehov riek kameňom a znečistenie, čo spôsobuje nedostatok potravy.“, vysvetľuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko a dodáva: „Z prirodzených faktorov je pre rybáriky nebezpečná tuhá zima.“

Najjednoduchšou formou pomoci na zvýšenie hniezdnych možností pre rybáriky je udržiavanie kolmých stien pri vodných tokov a plochách na miestach, kde to je možné. Niekedy stačí málo a vyčistením zarastenej steny pri vodnej ploche je možné vytvoriť vhodné hniezdne podmienky. Zložitejšou, ale na mnohých miestach jedinou možnosťou je vytváranie umelých hniezdnych nôr, prípadne stien pre rybáriky.

Kontakty: 

    * Ján Gúgh, SOS/BirdLife Slovensko, mobil: 0907 149 152