Prileteli prvé škovránky, škorce a cíbiky
Chladné počasie v druhej polovici februára spôsobilo oneskorenie začiatku vtáčieho sťahovania a prílet druhov, ktoré zimujú v západnej a južnej Európe. Vďaka nízkym teplotám dokonca u nás stále zostávali viaceré severské druhy vtákov, ktoré v tomto čase už obvykle bývajú na svojej každoročnej ceste na sever Európy. Tak je u nás v týchto dňoch stále možné pozorovať tisícky severských husí, severských kačíc – hlaholiek, ako aj vzácnejšie druhy akými je napríklad bernikla bielolíca. Koniec februára však priniesol oteplenie a tak dlho na seba nedali čakať ani prvé migrujúce vtáky.
Teplejšie počasie počas minulého týždňa však situáciu zmenilo a zdá sa, že milióny vtákov, ktoré každoročne preletia Slovenskom pri púti na svoje hniezdiská, sa začínajú dávať do pohybu. „V týchto dňoch boli v slovenských nížinách pozorované prvé škovránky poľné, cíbiky chochlaté a škorce. Ide o poslov jari, ktorí k nám prilietajú každoročne medzi prvými.“, informuje Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
Vtáčia migrácia je fascinujúcim prírodným úkazom, ktorý nadchýna milovníkov vtáctva a prírody. Preto sú jarné prílety každoročne pozorne sledované po celom Slovensku stovkami ornitológov a birdwatcherov. Dlhoročné zaznamenávanie doby jarných príletov a zmien v čase príletu sťahovavých vtákov tak umožňuje získavať údaje, vďaka ktorým bude možné odhaliť zmeny spôsobené globálnym otepľovaním. „Ak vydrží teplejší ráz počasia v najbližších dňoch môžeme očakávať prílet ďalších druhov. Začiatkom marca k nám začnú prilietať sťahovavé druhy kačíc, bociany a bahniaky. V druhej polovici marca začne prebiehať húfna migrácia hmyzožravých vtákov. Až do polovice mája budeme sledovať prílety niekoľkých desiatok druhov. Ako posledné priletia dážďovníky, včeláriky či červenáky karmínové, ktoré zimujú v Indii.“, vysvetľuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
Na prílet najpopulárnejšieho sťahovavého druhu – lastovičky, si ešte budeme musieť počkať. Napriek tomu, že sa už lastovičky v týchto dňoch vyskytujú napríklad v Španielsku, Portugalsku, Taliansku či na Malte, ich prvé prílety na Slovensko očakávame v druhej polovici marca. Zaznamenávanie jarných príletov realizujeme v rámci kampaní Jarné prílety [1], v ktorej sa zameriavame na všetky sťahovavé vtáky a v programe Jar ožíva – Spring alive [2], ktorý je určený najmä pre deti a mládež so zameraním na 5 najznámejších sťahovavých druhov.
Kontakty:
Jozef Ridzoň, ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko, e-mail: ridzon@vtaky.sk, mobil: 0902 222 160
Ján Gúgh, komunikačný manažér SOS/BirdLife Slovensko, e-mail: gugh@vtaky.sk, mobil: 0907 149 152
Doplňujúce informácie
[1] – Zaznamenávanie jarných príletov všetkých sťahovavých druhov vtákov Slovenska je určené pre všetkých ornitológov a milovníkov prírody, ktorí sledujú prílety sťahovavých operencov. Zaujímavým pritom nie je len prvý prílet druhu, ale čo najširšie zachytenie príletov a prvých záznamov jednotlivých druhov, ako aj kulminácia návratov na hniezdiská. Vďaka záznamom dátumov príletov bude možné v budúcnosti usudzovať o vplyve klimatických zmien na vtáky, ktoré sa už aj dnes čiastočne začínajú prejavovať. Formulár jarných príletov nájdete na: http://www.vtaky.sk/index.php?page=jp
[2] - Jar ožíva - Spring Alive je unikátny medzinárodný projekt BirdLife International zameraný na zaznamenávanie príletov 5 sťahovavých druhov vtákov - bociana, lastovičky, kukučky, dážďovníka a od roku 2011 aj včelárika zlatého. Na internetovej stránke môžu žiaci zaznamenávať jarné prílety záujmových druhov a sledovať ako sa postupne šíri jar do jednotlivých európskych štátov.