Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Pohola Ižkovce Obrázok

Močiar a polia okolo náučného chodníka Ižkovce - Beša.

Foto týždňa

Aktuality

Vítanie žeriavov na Sennom 21.03.2018
Akcia pre verejnosť v Sennom sa uskutoční 24.3.2018.
Podporte ochranu vtáctva 2% 15.03.2018
Podporte ochranu vtáctva venovaním 2-3% z vašich daní.
Stretnutie vo Zvolene 30.01.2018
3. a 4.marca bude vo Zvolene Členská schôdza...

Čečetky

Ornitológovia z celého Slovenska zaznamenávajú posledné týždne početný výskyt stehlíkov čečetiek. Nakoľko sú čečetky pomerne otužilé a odolné voči nízkym teplotám, môže súvisieť ich vyššia početnosť v porovnaní s predošlými sezónami  s nedostatkom potravy na severe. 

čečetka

Čečetky sú typickými vtákmi boreálnych lesov Škandinávie a Sibíri  s ostrovčekovitým výskytom aj v iných častiach Európy. Tento sympatický druh stehlíka hniezdi v malej populácii aj na Slovensku v Nízkych a Vysokých Tatrách. Populácie sú čiastočne sťahovavé a zo severských hniezdisk sa presúvajú pri príchode zimy južnejšie. Ich migráciu však určuje predovšetkým dostupnosť potravy, v prípade čečetiek rôznych semien.

„V rokoch s chudobnou úrodou semien a bobúľ na severe sme svedkami tzv. invázie niektorých severských druhov vtákov do strednej či južnej Európy. Ich ústup z hniezdisk na severe smerom na juh určuje práve nedostatok potravy. V opakujúcich sa periódach sme tak svedkami hromadného výskytu chochláčov severských alebo piniek severských.“, informuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

 

„Veľkým kŕdľom severských druhov, napríklad piniek severských sa ornitológovia a birdwatcheri tešili minulú zimnú sezónu, kedy sa na Muránskej planine sformovalo nocovisko pol milióna ikavcov. Ešte pompéznejšie divadlo predviedli kŕdle ikavcov v počte 1,5 – 3,5 milióna v roku 2009 na východe Slovenska. Bratislavčanom spestrovali zimu 2012/13 päťtisícové kŕdle chochláčov severských, toho času najväčšie v Európe. Súčasný početnejší výskyt čečetiek tiež môže napovedať, že počas nastávajúcej zimnej sezóny by sme mohli byť svedkami podobných hromadných výskytov vtákov.“, dopĺňa Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

 

Hybnou silou putovania vtáctva je potrava. Jej sezóny dostatok podmieňuje presuny vtákov na veľké vzdialenosti medzi kontinentmi. Prvé migrujúce vtáky opúšťali Európu už koncom júla, aby včas doleteli na africké zimoviská. Tie posledné, ktoré prezimujú aj v našich končinách, ukončujú svoj jesenný ťah v tomto období.