Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Rieka Orava Tvrdošín Obrázok

Krátky nezamŕzajúci úsek rieky Orava priamo v meste Tvrdošín poskytuje vhodné podmienky pre zimovanie a migráciu vodného vtáctva.

Foto týždňa

Aktuality

Pozorovanie vtáctva na kŕmidlách 14.01.2022
V dňoch 25-31.1.2021 prebehne Pozorovanie vtákov na...
Tábor pri Oravskej priehrade 10.08.2020
V dňoch 20.-23.8. sa uskutoční tábor pri Oravskej...
Letný tábor na Sennom 20.07.2020
Letný tábor na Sennom 30.7.-2.8.2020

Ako začať

Stránkou www.birdwatching.sk chceme poskytnúť verejnosti základné informácie o zaujímavých vtáčích lokalitách, prednostne na  Slovensko-Ukrajinskom pohraničí. 

Vlastné lokality, ktoré predstavujú zaujímavé body alebo trasy, odkiaľ možno pozorovať vtáky, sú pridávané nielen administrátormi stránky, ale môžu ich zadávať aj skúsenejší miestni znalci, milovníci prírody, amatérski ornitológovia, zoológovia alebo iná zainteresovaná verejnosť.     

Na stránke nájdete časti:

  • Domov - hlavná stránku s lokalitou mesiaca, fotkou týždňa, krátkymi správami a prehľadom piatich najnovšie pridaných lokalít . 
  • Birdwatching - základné informácie,  čo tento termín znamená, krátky návod ako pozorovať alebo fotiť vtáky bez ich vyrušovania. V časti Ochrana sú aj základné informácie o o druhovej a územnej ochrane vtáctva.    
  • Prehľad lokalít - zoznam lokalít v našej databáze, ktoré je možné zobraziť podľa rôznych kritérií vrátane ich kombinácii. Na mape sú vyznačené miesta, kde sú už  zadané niektoré lokality. 
  • Kliknutím na  názov  lokality sa dostanete na kartu lokality - kde sú uvedené podrobnejšie údaje o vybranej lokalite vrátane výskytu  vtáctva, charakteristiky trasy, chránených územiach, zaujímavostiach v okolí a podobne. Súčasťou je mapa GoogleEarth, ktorú si možete zväčšiť do vhodnej mierky. Pod mapou je aktívny zoznam ďalších lokalít v tom istom okrese.    Všetky informácie si môžete vytlačiť a zobrať so sebou na túru. Svoje pozorovania a zážitky na trase môžete doplniť do časti komentár
  • Ako začať - návod ako pracovať so stránkou, ako zadať novú lokalitu. 
  • O projekte - základné informácie o zámere a aktivitách projektu, kontaktné adresy a linky na partnerov a donorov projektu.

Stránka funguje na všetkých bežných prehliadačoch, pri starších verziách nemusia všetky funkcie fungovať korektne.