Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Pohola Ižkovce Obrázok

Močiar a polia okolo náučného chodníka Ižkovce - Beša.

Foto týždňa

Aktuality

Chochlačka bielooká na Pohole 04.04.2017
Na močiari Pohola pri obci Ižkovce v Medzibodroží...
Prvé bučanie v Medzibodroží 23.03.2017
V marci sa začali ozývať prvé bučiaky v Medzibodroží.
Tábor na Dunaji 24.08.2016
XIII. Pracovný ornitologický tábor Vtáčí ostrov na...

Zoznam aktualít

Náš projekt bude prezentovaný 12.4.2011 v Košiciach na záverečnej hodnotiacej konferencii blokového grantu Otvárame dvere pre nové možnosti spolupráce zameraného na regionálny rozvoj a cezhraničnú spoluprácu Slovensko - Ukrajina.
Americká Nadácia TourismCares podporila projekt zameraný na rozvoj ekoturistiky v CHVÚ Senianske rybníky.
Chladné počasie v druhej polovici februára spôsobilo oneskorenie začiatku vtáčieho sťahovania a prílet druhov, ktoré zimujú v západnej a južnej Európe. Vďaka nízkym teplotám dokonca u nás stále zostávali viaceré severské druhy vtákov, ktoré v tomto čase už obvykle bývajú na svojej každoročnej ceste na sever Európy. Tak je u nás v týchto dňoch stále možné pozorovať tisícky severských husí, severských kačíc – hlaholiek, ako aj vzácnejšie druhy akými je napríklad bernikla bielolíca. Koniec februára však priniesol oteplenie a tak dlho na seba nedali čakať ani prvé migrujúce vtáky.
21. február je Deň sprievodcov cestovného ruchu.
Budúcu sobotu 29.1.2011 sa uskutoční sčítanie orliakov morských na Dunaji. Zaujímavá a prospešná akcia, pri ktorej je možné pozorovať tisíce vodných vtákov (hlaholky, chochlačky sivé, vrkočaté, morské, husi, potápače malé veľké ........).
Vtákom roka 2011 sa stal drahokam vtáčích operencov rybárik riečny.

Výzva na spoluprácu

29.12.2010 09:13
Ornitológ J. Dobšovic vyzýva ornitológov pri spolupráci na rozbehnutí poskytovania služieb birdwatchingu.
Všetkým želáme príjemné prežitie vianočných sviatkov a veselého Silvestra.

10 nových sprievodcov

22.11.2010 09:12
Minulý piatok a sobotu úspešne zložilo skúšky 10 nových sprievodcov Cestovného ruchu.
Pozývame na seminár "Rozvoj ekoturizmu prostredníctvom pozorovania vtáctva", ktorý sa uskutoční 18.11.2010 (štvrtok) o 10,00 hod. v budove Mestského kultúrneho strediska mesta Michalovce, Nám. Osloboditeľov 25,Michalovce.
Na východnom Slovensku v CHVÚ Senianske rybníky bola pozorovaná bernikla červenokrká, ktorá je najohrozenejšia hus v Európe.
Jesenné dni priniesli pre ornitológov na východnom Slovensku počas realizácie výskumu a pozorovania jesennej migrácie vtáctva na ornitologickom stacionári Drienovec veľké prekvapenie. Počas krúžkovania vtáctva sa podarilo odchytiť vrchárku čiernohrdlú (Prunella atrogularis), druh ktorý nebol na Slovensku nebol doposiaľ ani pozorovaný .
Minulý týždeň vo štvrtok sa uskutočnila ďalšia exkurzia pre verejnosť do CHVÚ Senianske rybníky. Viac ako 50 účastníkov malo možnosť pozorovať vtáctvo na náučnom chodníku Vtáčím rajom, pozrieť si nový film o ochrane tohto územia. Zaujímavá bola ukážka krúžkovania vtáctva.
8-10.10.2010 sa uskutočnilo úvodné stretnutie ku kurzu "Sprievodca cestovného ruchu". Zúčastnilo sa ho 10 záujemcov z radov ornitológov pôsobiacich na východnom Slovensku.
Na sobotnejšej exkurzii do CHVÚ Senianske rybníky v rámci Európskych dní vtáctva malo 43 účastníkov možnosť pozorovať približne 1500 vtákov v tom aj žeriavy popolavé, kaňu sivú alebo volavku popolavú.