Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Vodná nádrž Bešeňová - Vlašky Obrázok

Vyrovnávacia vodná nádrž pod Liptovskou Marou. Zaujímavé vodné druhy vtáctva počas celého roka.

Foto týždňa

Aktuality

Voda pre močiare 10.01.2019
Nedopusťme vyschnutie Medzibodrožia! Prispejte.
Pozvánka na pracovný tábor Oravská priehrada 23.07.2018
Tábor pri Oravskej priehrade sa uskutoční...
Tábor na Orave 25.05.2018
31.5.-01.06.2018 sa uskutoční Ornitologický tábor...

Na Slovensku boli pozorované prvé sťahovavé druhy vtákov

Prileteli prvé škovránky, škorce a cíbiky

Chladné počasie v druhej polovici februára spôsobilo oneskorenie začiatku vtáčieho sťahovania a prílet druhov, ktoré zimujú v západnej a južnej Európe. Vďaka nízkym teplotám dokonca u nás stále zostávali viaceré severské druhy vtákov, ktoré v tomto čase už obvykle bývajú na svojej každoročnej ceste na sever Európy. Tak je u nás v týchto dňoch stále možné pozorovať tisícky severských husí, severských kačíc – hlaholiek, ako aj vzácnejšie druhy akými je napríklad bernikla bielolíca. Koniec februára však priniesol oteplenie a tak dlho na seba nedali čakať ani prvé migrujúce vtáky.

Teplejšie počasie počas minulého týždňa však situáciu zmenilo a zdá sa, že milióny vtákov, ktoré každoročne preletia Slovenskom pri púti na svoje hniezdiská, sa začínajú dávať do pohybu. „V týchto dňoch boli v slovenských nížinách pozorované prvé škovránky poľné, cíbiky chochlaté a škorce. Ide o poslov jari, ktorí k nám prilietajú každoročne medzi prvými.“, informuje Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.  

Vtáčia migrácia je fascinujúcim prírodným úkazom, ktorý nadchýna milovníkov vtáctva a prírody. Preto sú jarné prílety každoročne pozorne sledované po celom Slovensku stovkami ornitológov a birdwatcherov. Dlhoročné zaznamenávanie doby jarných príletov a zmien v čase príletu sťahovavých vtákov tak umožňuje získavať údaje, vďaka ktorým bude možné odhaliť zmeny spôsobené globálnym otepľovaním. „Ak vydrží teplejší ráz počasia v najbližších dňoch môžeme očakávať prílet ďalších druhov. Začiatkom marca k nám začnú prilietať sťahovavé druhy kačíc, bociany a bahniaky. V druhej polovici marca začne prebiehať húfna migrácia hmyzožravých vtákov. Až do polovice mája budeme sledovať prílety niekoľkých desiatok druhov. Ako posledné priletia dážďovníky, včeláriky či červenáky karmínové, ktoré zimujú v Indii.“, vysvetľuje Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Na prílet najpopulárnejšieho sťahovavého druhu – lastovičky, si ešte budeme musieť počkať. Napriek tomu, že sa už lastovičky v týchto dňoch vyskytujú napríklad v Španielsku, Portugalsku, Taliansku či na Malte, ich prvé prílety na Slovensko očakávame v druhej polovici marca. Zaznamenávanie jarných príletov realizujeme v rámci kampaní Jarné prílety [1], v ktorej sa zameriavame na všetky sťahovavé vtáky a v programe Jar ožíva – Spring alive [2], ktorý je určený najmä pre deti a mládež so zameraním na 5 najznámejších sťahovavých druhov.  

Kontakty: 

Jozef Ridzoň, ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko, e-mail: ridzon@vtaky.sk, mobil: 0902 222 160       

Ján Gúgh, komunikačný manažér SOS/BirdLife Slovensko, e-mail: gugh@vtaky.sk, mobil: 0907 149 152

 

Doplňujúce informácie

[1] – Zaznamenávanie jarných príletov všetkých sťahovavých druhov vtákov Slovenska je určené pre všetkých ornitológov a milovníkov prírody, ktorí sledujú prílety sťahovavých operencov. Zaujímavým pritom nie je len prvý prílet druhu, ale čo najširšie zachytenie príletov a prvých záznamov jednotlivých druhov, ako aj kulminácia návratov na hniezdiská. Vďaka záznamom dátumov príletov bude možné v budúcnosti usudzovať o vplyve klimatických zmien na vtáky, ktoré sa už aj dnes čiastočne začínajú prejavovať. Formulár jarných príletov nájdete na: http://www.vtaky.sk/index.php?page=jp

 [2] - Jar ožíva - Spring Alive je unikátny medzinárodný projekt BirdLife International zameraný na zaznamenávanie príletov 5 sťahovavých druhov vtákov - bociana, lastovičky, kukučky, dážďovníka a od roku 2011 aj včelárika zlatého. Na internetovej stránke  môžu žiaci zaznamenávať jarné prílety záujmových druhov a sledovať ako sa postupne šíri jar do jednotlivých európskych štátov.