Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Rieka Orava Tvrdošín Obrázok

Krátky nezamŕzajúci úsek rieky Orava priamo v meste Tvrdošín poskytuje vhodné podmienky pre zimovanie a migráciu vodného vtáctva.

Foto týždňa

Aktuality

Pozorovanie vtáctva na kŕmidlách 14.01.2022
V dňoch 25-31.1.2021 prebehne Pozorovanie vtákov na...
Tábor pri Oravskej priehrade 10.08.2020
V dňoch 20.-23.8. sa uskutoční tábor pri Oravskej...
Letný tábor na Sennom 20.07.2020
Letný tábor na Sennom 30.7.-2.8.2020

Karta lokality

Sirmajky, Senné

Tlačiť

Upozornenie

Pre správnu tlač mapy je potrebné zapnúť tlač farieb a obrázkov na pozadí.

Kliknutím pokračujte v tlači

Prístupnosť lokality

Popis lokality

Trasa

Trasa vedie po poľnej spevnenej ceste  - náučným chodníkom z obce Senné k veži na Sirmajkách. Od lavičiek s informačnými tabuľami v obci  smerom na juh  cez mostík ponad Čiernu vodu, potom okolo Okny  a poľnými cestami až k nučnému chodníku z Blatnej Polianky. V prvej tretine trasy je pozorovacia veža, z ktorej je pekný výhľad rybník CH7 a okolité lúky (táto časť je nenáročná,  je možné sa odtiaľ vrátiť späť do Senného).  Trasa ďalej vedie poľnými cestami a cez viaceré mostíky,  ktoré nie sú osobitne značené a najlepšie je si stiahnuť si  mapu google. Trasa cesty má v prvej časti spevnený povrch, je možné ju prejsť aj horským bicyklom prípadne autom, ďalekj pokračuje po nespevnených poľných cestách pre peších alebo horský bycikel. V Blatnej polianke sa pripája na vyznačený náučný chodník  (pri altánku) smerujúci k ďalšej pozorovacej na Trnave. 

Biotopy

Hlavným biotopom sú lúky, rieka Okna so zárastami leknice a lekna a rybníky. Najmä z veže je pekne vidieť zarastený rybník CH7 a čiastočne aj CH6.  

Vtáctvo

Hniezdne obdobie

Na lúkach hniezdia trasochvosty žlté, chrapkáče poľné na suchších miestach sa ozývajú aj prepelice. Z dravcov na lokalite sa vyskytujú  kane močiarne, pravidelne zaletuje orliak morský, vzácne aj sokol rároh a orol kráľovský. Z porastov sa ozýva bučiak trsťový. Na rybníkoch hniezdia lysky čierne, potápky malé, potápky čiernokrké,   kačice divé a kačice chrapačky. Vyskytujú sa aj  chochlačky bielooké.  Za potravou preletujú pravidelne lyžičiare biele, volavky purpurové, čoríky bahenné, bielokrídle, čierne. Zo spevavcov sú typické trsteniariky malé, svrčiaky zelenkavé a slávikovité, pŕhľaviare červenkasté.

Jesenná a jarná migrácia

Pri vhodných podmienkach sa na rybníkoch pozorovať bahniaky - bojovníky bahenné, cíbiky chochlaté, kalužiaky perlavé močiarne, breháre.  V niektorých rokoch aj husi divé a žeriavy popolavé, ktoré pravidelne preletujú v mesiacoch najmä v septembri - októbri. Ponad Oknu preletujú rybáriky riečne. KOncom októbra a v novembri preletujú  myšiake severské a kane sivé.

Zimovanie

Lovia tu a niekedy aj nocujú  kane sivé, orliak morský. V zime loví aj strakoš veľký. Z veže je dobrý výhľad na rybníky kde možno vidieť potápače veľké, hlaholky severské, beluše veľké a iné druhy zimujúceho vodného vtáctva. 

Poznámky

Chodník bol vybudovaný v spolupráci s Obcou Senné v rámci projektu Ochrana CHVÚ Senné a Medzibodrožie na Slovensku www.life-senne.sk/ . Veža bola vybodovaná ďaka podpore nadácie Tourism Care.

Na okraji lúky za starým kaštieľom je Avescentrum (ornitologická stanica) SOS/BirdLife Slovensko s možnosťou jednoduchého ubytovania, minivýstavy a miestností pre ekovýchovné aktivity.  

Odkazy

www.life-senne.sk - stránka o projekte Life