Karta lokality
Sirmajky, Senné
Upozornenie
Pre správnu tlač mapy je potrebné zapnúť tlač farieb a obrázkov na pozadí.
Kliknutím pokračujte v tlači
Senné, okres Michalovce
Stupeň ochrany: 1
Vtáčie územia: CHVÚ, VVÚ
Názov vtáčieho územia:
- Chránené vtáčie územie Senianske rybníky
- Významné vtáčie územie Senné
- Beluša malá
- Beluša veľká
- Bocian čierny
- Bučiak veľký
- Chavkoš nočný
- Chochlačka bielooká
- Chrapkáč poľný
- Chriašť bodkovaný
- Chriašteľ vodný
- Ďateľ hnedkavý
- Hus bieločelá
- Hus divá
- Kačica chrapačka
- Kačica lyžičiarka
- Kaňa močiarna
- Kaňa sivá
- Kormorán veľký
- Labuť spevavá
- Lyžičiar biely
- Orliak morský
- Potápka červenokrká
- Potápka čiernokrká
- Potápka malá
- Sliepočka vodná
- Volavka popolavá
- Volavka purpurová
- Žeriav popolavý
Popis lokality
Trasa
Trasa vedie po poľnej spevnenej ceste - náučným chodníkom z obce Senné k veži na Sirmajkách. Od lavičiek s informačnými tabuľami v obci smerom na juh cez mostík ponad Čiernu vodu, potom okolo Okny a poľnými cestami až k nučnému chodníku z Blatnej Polianky. V prvej tretine trasy je pozorovacia veža, z ktorej je pekný výhľad rybník CH7 a okolité lúky (táto časť je nenáročná, je možné sa odtiaľ vrátiť späť do Senného). Trasa ďalej vedie poľnými cestami a cez viaceré mostíky, ktoré nie sú osobitne značené a najlepšie je si stiahnuť si mapu google. Trasa cesty má v prvej časti spevnený povrch, je možné ju prejsť aj horským bicyklom prípadne autom, ďalekj pokračuje po nespevnených poľných cestách pre peších alebo horský bycikel. V Blatnej polianke sa pripája na vyznačený náučný chodník (pri altánku) smerujúci k ďalšej pozorovacej na Trnave.
Biotopy
Hlavným biotopom sú lúky, rieka Okna so zárastami leknice a lekna a rybníky. Najmä z veže je pekne vidieť zarastený rybník CH7 a čiastočne aj CH6.
Vtáctvo
Hniezdne obdobie
Na lúkach hniezdia trasochvosty žlté, chrapkáče poľné na suchších miestach sa ozývajú aj prepelice. Z dravcov na lokalite sa vyskytujú kane močiarne, pravidelne zaletuje orliak morský, vzácne aj sokol rároh a orol kráľovský. Z porastov sa ozýva bučiak trsťový. Na rybníkoch hniezdia lysky čierne, potápky malé, potápky čiernokrké, kačice divé a kačice chrapačky. Vyskytujú sa aj chochlačky bielooké. Za potravou preletujú pravidelne lyžičiare biele, volavky purpurové, čoríky bahenné, bielokrídle, čierne. Zo spevavcov sú typické trsteniariky malé, svrčiaky zelenkavé a slávikovité, pŕhľaviare červenkasté.
Jesenná a jarná migrácia
Pri vhodných podmienkach sa na rybníkoch pozorovať bahniaky - bojovníky bahenné, cíbiky chochlaté, kalužiaky perlavé močiarne, breháre. V niektorých rokoch aj husi divé a žeriavy popolavé, ktoré pravidelne preletujú v mesiacoch najmä v septembri - októbri. Ponad Oknu preletujú rybáriky riečne. KOncom októbra a v novembri preletujú myšiake severské a kane sivé.
Zimovanie
Lovia tu a niekedy aj nocujú kane sivé, orliak morský. V zime loví aj strakoš veľký. Z veže je dobrý výhľad na rybníky kde možno vidieť potápače veľké, hlaholky severské, beluše veľké a iné druhy zimujúceho vodného vtáctva.
Poznámky
Chodník bol vybudovaný v spolupráci s Obcou Senné v rámci projektu Ochrana CHVÚ Senné a Medzibodrožie na Slovensku www.life-senne.sk/ . Veža bola vybodovaná ďaka podpore nadácie Tourism Care.
Na okraji lúky za starým kaštieľom je Avescentrum (ornitologická stanica) SOS/BirdLife Slovensko s možnosťou jednoduchého ubytovania, minivýstavy a miestností pre ekovýchovné aktivity.