Karta lokality
Hrušovská zdrž, Čunovo, Dunaj
Upozornenie
Pre správnu tlač mapy je potrebné zapnúť tlač farieb a obrázkov na pozadí.
Kliknutím pokračujte v tlači
Bratislava - Čunovo, okres Bratislava V
Stupeň ochrany: 2
Vtáčie územia: CHVÚ, VVÚ
Názov vtáčieho územia:
- CHVÚ/VVÚ Dunajské luhy
- CHKO Dunajské luhy
- Beluša malá
- Beluša veľká
- Bocian čierny
- Čajka bielohlavá
- Čajka čiernohlavá
- Chochlačka bielooká
- Hrdzavka potápavá
- Hus bieločelá
- Hus divá
- Hus siatinná
- Kačica chrapačka
- Kačica chrapka
- Kačica hvizdárka
- Kačica lyžičiarka
- Kačica ostrochvostá
- Kalužiak červenonohý
- Kaňa močiarna
- kormorán malý
- Kormorán veľký
- Orliak morský
- Potápač prostredný
- Potápka červenokrká
- Potápka čiernokrká
- Potápka malá
- Rybár riečny
- Volavka popolavá
Popis lokality
Trasa
Nenáročná trasa vedie po ceste, chodníku a poľnej ceste od polostrova na prehradení Dunaja cez prehradenie po poľnej ceste k hornej časti zdrže. V blízkosti je obľúbená asfaltová trasa pre cyklistov (je možné využiť aj iné cyklotrasy v okolí). Auto je je možné odparkovať pri plávajúcej reštaurácii Modrá čajka alebo pri bufete Obrátka. V hornej časti zdrže je pozorovacia veža.
Biotopy
Prevažne vodné plochy Hrušovskej zdrže na Dunaji. Počas vegetačného obdobia čiastočne aj so zárastami plávajúcich rastlín. V hornej plytšej časti sa nachádzajú uviaznuté kmene stromov, kde odpočíva vdoné vtáctvo. Pod prehradením prúdiaca alebo stojatá voda v závislosti od prepúšťania vody do satrého koryta Dunaja.
Vtáctvo
Hniezdne obdobie
Charakteristické hniezdne druhy Podunajska: potápka chochlatá, potápka malá (najmä na priesakových kanáloch), kormorán veľký, volavka popolavá, beluša veľká, beluša malá, labuť veľká, kačica divá, kačica chripľavka, chochlačka vrkočatá (aj na priesakových kanáloch), chochlačka sivá, hrdzavka potápavá. Pravidelne tu loví orliak morský, v trstinách hniezdia kane močiarne. Na smerovníkoch hniezdia rybáre riečne, čajky smejivé, hrdzavky potápavé. Pravidelne sa v hniezdnom období vyskytuje kalužiačik malý a rybárik riečny.
Jesenná a jarná migrácia
Vysoká početnosť a biodiverzita vodného vtáctva. Desiatky potápok chochlatých, pár potápok červenokrkých, aj stovky kormoránov malých. V plytších vodách lovia beluše veľké a beluš malé. Medzi tisícami chochlačiek vrkočatých a sivých možno nájsť aj chochlačky bielooké. Všetky druhy nepotápavých kačíc, stovky až tisíce husí (divá, siatinná, bieločelá). Tisíce lysiek. Nad hladinou preletujú aj stovky čajok malých, čoríkov čiernych. Na plávajúcej vegetácii sa počas ťahu objavujú kalužiaky sivé, kalužiaky perlavé, kalužiaky močiarne, kalužiaky červenonohé alebo hvizdáky veľké. Raritne tu bol pozorovaný aj pelikán kučeravý. Príklad výsledkov sčítania vodného vtáctva v tejto lokalite v auguste 2011 nájdete v našej aplikácii AvesSymfony .
Zimovanie
Súčasť najvýznamnejšej lokality pre zimovanie vodného vtáctva na Slovensku (Hrušovská zdrž). K charakteristickým zimujúcim druhom patria: labute veľké, husi (divá, siatinné, bieločelá), chochlačky sivé, chochlačky vrkočaté, každoročne aj chochlačky morské, hlaholky severské. Vysoká je početnosť potápačov malých, pravidelne sa vyskytujú potápače prostredné a veľké. Pozorované tu bývajú potáplice (malá a stredná). Pravidelne tu lovia orliaky morské (pozorovaných aj 5 jedincov naraz).
Poznámky
Odkazy
- CHKO Dunajské luhy
- tlačová správa o labutiach