Karta lokality
Kolónia volaviek, Or. priehrada
Upozornenie
Pre správnu tlač mapy je potrebné zapnúť tlač farieb a obrázkov na pozadí.
Kliknutím pokračujte v tlači
Trstená, okres Tvrdošín
Stupeň ochrany: 1
Vtáčie územia: CHVÚ, VVÚ
Názov vtáčieho územia:
Vlastná trasa sa nachádza mimo chránených území.
Priehrada je súčasťou:
- CHVÚ Horná Orava
- VVÚ Horná Orava
- CHKO Horná Orava
Popis lokality
Trasa
Od Hotela Goraľ cez chodník, parkovisko a cestou ku Prístavu výletnej lode na Oravskej priehrade. Z vonkajších schodov hotela a terasy na začiatku trasy je najbližší výhľad priamo do niektorých hniezd, z druhej strany trasy z východného výbežku (opačný breh prístavu) je zase najlepší prehľad všetkých hniezd najmä v ranných hodinách, keď slnko svieti zozadu. Krátka nenáročná trasa po asfaltových cestách vhodná aj pre bycikel (auto možno odparkovať na začiatku trasy, miestni chodia autom aj dole k prístavu). Vlastná kolónia sa nachádza hneď pri brehu Oravskej priehrady nad strmším brehom pod Hotelom Goral, pri menšom zálive.
Biotopy
Rekreačná zóna s chatkami, reštauráciami a hotelmi. Rozptýlené stromy, smrekové lesy, hladina a breh Oravskej priehrady. Na náprotivnej strane priehrady vidieť protiľahlý plytký breh s brehovými porastami a poloostrov Liščák, ktorý rozdeľuje priehradu na dve časti.
Vtáctvo
Hniezdne obdobie
Najväčším lákadlom je kolónia volaviek popolavých, ktoré hniezdia na smrekoch pri brehu zálivu pod hotelom Goraľ. Už viac ako desať rokov od marca do júla tu je obsadených 30-40 hniezd, ktoré sú umiestnené vo vrcholových častiach smrekov niekedy aj 3 na jednom strome. V kolónii hniezdi pravidelne aj sokol myšiar vyskytujú sa vrany popolavé.
V okolí hniezdia červenáky karmínové, drozdy čvíkotavé, konôpky v smrekovom lese pri Gorali sa ozývajú aj králiky ohnivohlavé.
Na priehrade je možné pozorovať kačice divé, potápky chochlaté, preletujúce rybáre riečne.
Jesenná a jarná migrácia
Zaujímavé sú vodné druhy vtáctva ktoré sa vyskytujú na Oravskej priehrade počas migrácie: potáplice malé a veľké, potápky chochlaté a červenokrké, kačice hvizdárky, chochlačky sivé a bielooké, zaloví aj kršiak rybár, čoríky čierne, čajky malé a podobne.
Zimovanie
K migrujúcim druhom sa pridávajú hlaholky severské, potápače veľké a malé, vzácne ľadovka dlhochvostá alebo turpany. Nielen v zimnom období lovia nad protiľahlým brehom orliaky morské. Takmer každý rok hladina priehrady úplne zamrzne aj na niekoľko mesiacov a vtedy je úplne pustá.
Steny budov pri prístave alebo hotela Goraľ v zimnom období využívajú aj krivonosy smrekové.
Poznámky
Z prístavu vychádza veľká výletná loď po priehrade aj okolo Vtáčieho ostrova so zastávkou na Slanickom ostrove.