Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Rieka Orava Tvrdošín Obrázok

Krátky nezamŕzajúci úsek rieky Orava priamo v meste Tvrdošín poskytuje vhodné podmienky pre zimovanie a migráciu vodného vtáctva.

Foto týždňa

Aktuality

Pozorovanie vtáctva na kŕmidlách 14.01.2022
V dňoch 25-31.1.2021 prebehne Pozorovanie vtákov na...
Tábor pri Oravskej priehrade 10.08.2020
V dňoch 20.-23.8. sa uskutoční tábor pri Oravskej...
Letný tábor na Sennom 20.07.2020
Letný tábor na Sennom 30.7.-2.8.2020

Karta lokality

Kolónia volaviek, Or. priehrada

Tlačiť

Upozornenie

Pre správnu tlač mapy je potrebné zapnúť tlač farieb a obrázkov na pozadí.

Kliknutím pokračujte v tlači

Lokalizácia:
Trstená, okres Tvrdošín
Stupeň ochrany: 1
Vtáčie územia: CHVÚ, VVÚ
Názov vtáčieho územia:

Vlastná trasa sa nachádza mimo chránených území.

Priehrada je súčasťou:

  • CHVÚ Horná Orava
  • VVÚ Horná Orava
  • CHKO Horná Orava  
Biotop: Mokraď, Les, Sídla
Prístupnosť lokality

Popis lokality

Trasa

Od Hotela Goraľ cez chodník,  parkovisko a cestou ku Prístavu výletnej lode na Oravskej priehrade. Z  vonkajších schodov hotela a  terasy na začiatku trasy je najbližší výhľad priamo do niektorých hniezd,  z druhej strany trasy z východného výbežku (opačný breh prístavu) je zase najlepší prehľad všetkých hniezd najmä v ranných hodinách, keď slnko svieti zozadu. Krátka nenáročná trasa po asfaltových cestách vhodná aj pre bycikel (auto možno odparkovať na začiatku trasy, miestni chodia autom aj dole k prístavu).  Vlastná kolónia sa nachádza hneď pri brehu Oravskej priehrady nad strmším brehom pod Hotelom Goral, pri menšom zálive.  

Biotopy

Rekreačná zóna s chatkami, reštauráciami a hotelmi. Rozptýlené stromy, smrekové lesy, hladina a breh Oravskej priehrady. Na náprotivnej strane priehrady vidieť protiľahlý plytký breh s brehovými porastami a poloostrov Liščák,  ktorý rozdeľuje priehradu na dve časti.  

Vtáctvo

Hniezdne obdobie

Najväčším lákadlom je kolónia volaviek popolavých, ktoré hniezdia na smrekoch pri brehu zálivu pod hotelom Goraľ.  Už viac ako desať rokov od marca do júla  tu je obsadených  30-40 hniezd, ktoré sú umiestnené vo vrcholových častiach smrekov niekedy aj 3 na jednom strome. V kolónii hniezdi pravidelne aj sokol myšiar  vyskytujú sa vrany popolavé. 

V okolí hniezdia červenáky karmínové, drozdy čvíkotavé, konôpky v smrekovom lese pri Gorali sa ozývajú aj králiky ohnivohlavé. 

Na priehrade je možné pozorovať kačice divé, potápky chochlaté, preletujúce rybáre riečne.

Jesenná a jarná migrácia

Zaujímavé sú vodné druhy vtáctva ktoré sa vyskytujú na Oravskej priehrade počas migrácie: potáplice malé a veľké, potápky chochlaté a červenokrké,   kačice hvizdárky, chochlačky sivé a bielooké, zaloví aj kršiak rybár,  čoríky čierne, čajky malé  a podobne.

Zimovanie

K migrujúcim druhom sa pridávajú hlaholky severské, potápače veľké  a malé, vzácne ľadovka dlhochvostá alebo turpany. Nielen v zimnom období lovia nad protiľahlým brehom orliaky morské. Takmer každý rok hladina priehrady úplne zamrzne aj na niekoľko mesiacov a vtedy je úplne pustá. 

Steny budov pri prístave alebo hotela Goraľ  v zimnom období využívajú aj krivonosy smrekové.   

Poznámky

Z prístavu vychádza veľká výletná loď po priehrade aj okolo Vtáčieho ostrova so zastávkou na Slanickom ostrove.

Pozrite sa na ďalšie susedné lokality

Rieka Orava Tvrdošín Kolónia volaviek, Or. priehrada