Karta lokality
Vtáčí Ostrov, Or.priehrada
Upozornenie
Pre správnu tlač mapy je potrebné zapnúť tlač farieb a obrázkov na pozadí.
Kliknutím pokračujte v tlači
Námestovo, okres Námestovo
Stupeň ochrany: 1, 3, 4
Vtáčie územia: CHVÚ, VVÚ
Názov vtáčieho územia:
- Chránené vtáčie územie Horná Orava
- Významné vtáčie územie Horná Orava
- CHKO Horná Orava
Popis lokality
Trasa
Pobrežím Oravskej priehrady - po ceste, chodníkom, lesnej a poľnej ceste cez brehové porasty od Edyho Ranču až po KLin (bývalý náučný chodník). Nenáročná trasa celková dĺžka 2,7km, ale je možné sa vrátiť od zálivu pri Michaľovke. Pri vyšej hladine, keď je zatopená panelová cesta je nutné sa vrátiť alebo záliv obísť cez les. Z trasy je veľmi pekne vidieť na Vtáčí ostrov, do Zubrohlavského zálivu, na staré rameno Polhoranky s krovitými zárastami. Pre lepší výhľad je lepšie za zálivom Michaľovka za panelovou cestou vyjsť do brehového porastu na lesný chodník, kde je z okrajov strmších brehov lepšie vidieť na vodnú hladinu. Na trase je možné použiť aj horský bicykel.
Biotopy
Brehové porasty - jelša sivá, borovica, smrek, kroviny. Vodná hladina a zálivy, zatopené kroviny. Ostrov s krovinami a zárastami malinčia.
Vtáctvo
Hniezdne obdobie
Najvýznamnejší je Vtáčí ostrov - významné hniezdisko vodného vtáctva: kačica divá, kačica chripľavá, kolónia - čajky bielohlavé (aj viac ako 100 párov), čajka smejivá (100-200párov), rybár riečny (3-30 párov), kalužiak červenonohý (1-2 páry). V zálive hniezdnu avifaunu dopĺňajú potápky chochlaté, labuť veľká. V strmých brehoch priehrady hniezdi rybárik riečny. Počas hniezdneho obdobia tu zalietajú loviť volavky popolavé a orliaky morské, oroly krikľavé bociany čierne.
V brehových porastoch a krovinách hniezdi mimo iného aj muchár sivý, rôzne druhy drozdov a iných spevavcov. Významná je tu početnosť červenákov karmínových, ktoré sa ozývajú najmä od druhej polovice mája do júna.
Jesenná a jarná migrácia
Výskyt vtáctva ovplyvňuje najmä výška hladiny a stav zamrznutia priehrady. Niekedy počas leta klesne hladina a na plytčinách v Zubrohlavskom zálive okamžite možno pozorovať stovky bahniakov alebo naopak je vyššia hladina, ktorá je menej úživná a vyskytujú sa tu najmä potápavé druhy kačích alebo potápky. Priehrada býva zamrznutá aj v novembri a veľmi často v jarných mesiach niekedy až do apríla, preto jarný ťah vodného vtáctva prebieha mimo priehradu.
Počas migrácii sa tu vyskytujú viaceré druhy vodného vtáctva: potáplica stredná a malá, kormorány veľké, potápky chochlaté a malé, volavky popolavé, beluše veľké, vzácne aj beluše malé. Pri vhodnej výške vodnej hladiny sa zastavujú kŕdliky bocianov čiernych. Najmä na plytkých miestach (napríklad v zálive pri Michaľovke) zbierajú potravu kačice divé, hvizdárky, chrapky, chrapačky, kačice ostrochvosté, pravidelne sa vyskytujú potápače veľké, hlaholky severské, chochlačky sivé a vrkočaté, vzácne aj morské. Počas augusta - septembra tu pravidelne lovia kršiaky rybáre. Ako nehniezdiace sa tu vyskytujú aj čoríky čierne, čajky malé.
Zimovanie
V závislosti od počasia. V prípade silných mrazov býva celá priehrada zamrznutá, len v zálive Michaľovka, kde ústí teplejšia prečistená voda z ČOV, zvyknú zimovať kačice divé. Pokiaľ voda nezamrzne je možné pozorovať rôzne druhy zimných hostí vrátane potáplic malých a stredných, turpanov tamvých a čiernych , hlaholiek severských, potápačov (veľký, malý vzácne aj prostredný), orliakov morských a podobne.
V zelenom páse okolo priehrady možno pozorovať stále druhy vtáctva: sýkorky (belasá, chochlatá v smrečinách, veľká, čiernohlavá), ďaťľa veľkého.
Poznámky
V zálive sa vyskytujú bobry a vydry riečne.