Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Nad mostom, Or.priehrada Obrázok

Prímestská časť Oravskej priehrady nad mostom v Námestove pri ústí Bielej Oravy s výskytom vodných druhov vtáctva.

Foto týždňa

Aktuality

Pozvánka na pracovný tábor Oravská priehrada 23.07.2018
Tábor pri Oravskej priehrade sa uskutoční...
Tábor na Orave 25.05.2018
31.5.-01.06.2018 sa uskutoční Ornitologický tábor...
Vítanie žeriavov na Sennom 21.03.2018
Akcia pre verejnosť v Sennom sa uskutoční 24.3.2018.

Karta lokality

Iňačovce - Studňa - Rezervácia

Tlačiť

Upozornenie

Pre správnu tlač mapy je potrebné zapnúť tlač farieb a obrázkov na pozadí.

Kliknutím pokračujte v tlači

Prístupnosť lokality

Popis lokality

Trasa

Nástupná stanica na konečnej zastávky autobusu - pokračuje sa poľnou cestou až k rezervácii. Na trase sú náučné panely, oddychové miesta,  v rezervácii aj pozorovacia veža.    

Biotopy

Mokré lúky, menšie mokrade s rozptýlenou zeleňou v rovinatej krajine okolo chodníka - poľnej cesty. Rezervácia predstavuje vodnú plochu vo väčšej časti zarastenú vodnými rastlinami. V rezervácii sú viditeľné 2 ostrovy, ktoré predstavujú hniezdisko vzácnych druhov vtáctva.   

Vtáctvo

Hniezdne obdobie

Na lúkach - prhľaviare červenksaté, trasochvosty lúčne, loviace beluše veľké, v krovinách nad mokraďami kúdeľničky lužné. Pred rezerváciou na okolitých lúkach je pravidelné lovisko hadiara krátkoprstého. V rezervácii pravidelne bučiak, volavky purpurové na ostrovoch, chriašt malý, chriašteľ vodný. Jediné hniezdisko žeriavov popolavých na Slovensku a pravidelné hniezdisko husí divých na východnom Slovensku. 

Jesenná a jarná migrácia

Po trase možno v jesennom a jarnom období tiahnúce vtáctvo. Mimo iného aj tisíce husí bieločelých,  siatinných a divých. Preletujú na rybníky resp. na Zemplínsku šíravu, potravu zbierajú na okolitých poliach. Vzácne sa medzi nimi vyskytnú aj bernikly červenokrké. Okolité polia sú pravidelnou zastávkou stoviek až tisícov žeriavov popolavých, ktoré zvyknú nocovať severne od chodníka.

Zimovanie

Pravidelne zimujú myšiaky severské, kane sivé, vzácne posledné roky aj sova dlhochvostá. Pokiaľ nie je súvislá vrstva snehu aj husy. V rezervácii fúzatky trstinové na lúkach lovia  strakoše veľké, nad rybníkmi a rezerváciou orliaky morské.  

Poznámky

Chodník bol vybudovaný v spolupráci s Obcou Iňačovce v rámci projektu Ochrana CHVÚ Senné a Medzibodrožie na Slovensku www.life-senne.sk/ .