Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Rieka Orava Tvrdošín Obrázok

Krátky nezamŕzajúci úsek rieky Orava priamo v meste Tvrdošín poskytuje vhodné podmienky pre zimovanie a migráciu vodného vtáctva.

Foto týždňa

Aktuality

Pozorovanie vtáctva na kŕmidlách 14.01.2022
V dňoch 25-31.1.2021 prebehne Pozorovanie vtákov na...
Tábor pri Oravskej priehrade 10.08.2020
V dňoch 20.-23.8. sa uskutoční tábor pri Oravskej...
Letný tábor na Sennom 20.07.2020
Letný tábor na Sennom 30.7.-2.8.2020

Pozorovanie vtáctva na kŕmidlách

 

Zimné prikrmovanie vtáctva - Garden Birdwatch 2021, 25.-31. január 2021

 


 Príchodom chladných dní opäť mnohí začneme prikrmovať vtáctvo v našom okolí. Dôležité je popri správnom krmivu aj umiestnenie kŕmidla a časovanie prikrmovania. Používajte prírodné zrná, orechy a semienka, loj, tukové zmesy, ovocie. Kŕmidlá umiestnite na bezpečné miesto, aby ste zabránili kolíziam s presklenými plochami, vozidlami, prípadne návštevám mačiek. Prikrmujte v období, kedy má vtáctvo málo potravy v krajine a dbajte na možné šírenie vtáčej trichomoniázy, ktorá je nebezpečná najmä pre stehlíky, pinky a hrdličky.

Podrobné informácie o prikrmovaní nájdete na našej stránke v sekcii Zimné prikrmovanie vtáctva.


Na vrchole prikrmovacej sezóny ponúkame možnosť zúčastniť sa Sčítania vtáctva na vtáčích kŕmidlách, tiež známe ako Garden Birdwatch, nielen jednotlivcom, ale aj školským kolektívom. Podrobné informácie k sčítaniu, metodika a formulár sú dostupné na podstránke sčítania na tomto mieste. Údaje je možné zadať aj on-line do databázy Aves Symfony s výberom projektu Garden Birdwatch 2021. Každý školský kolektív, ktorý sa zúčastní získa ročný učebný manuál Učíme sa o vtáctve s množstvom návodov ako poznávať operence a pekný plagát o prikrmovaní vtáctva.


Kontakt, e-mail: asistent@vtaky.sk