Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Rieka Orava Tvrdošín Obrázok

Krátky nezamŕzajúci úsek rieky Orava priamo v meste Tvrdošín poskytuje vhodné podmienky pre zimovanie a migráciu vodného vtáctva.

Foto týždňa

Aktuality

Pozorovanie vtáctva na kŕmidlách 14.01.2022
V dňoch 25-31.1.2021 prebehne Pozorovanie vtákov na...
Tábor pri Oravskej priehrade 10.08.2020
V dňoch 20.-23.8. sa uskutoční tábor pri Oravskej...
Letný tábor na Sennom 20.07.2020
Letný tábor na Sennom 30.7.-2.8.2020

Karta lokality

Vodná nádrž Bešeňová - Vlašky

Tlačiť

Upozornenie

Pre správnu tlač mapy je potrebné zapnúť tlač farieb a obrázkov na pozadí.

Kliknutím pokračujte v tlači

Lokalizácia:
Bešeňová, okres Ružomberok
Stupeň ochrany: 1
Vtáčie územia:
Názov vtáčieho územia:

  • nie je  
Biotop: Mokraď
Prístupnosť lokality

Popis lokality

Trasa

Hrádzou okolo vodnej nádrže smerom k mostu pod múrom Liptovskej Mary. Nenáročná trasa celková dĺžka 1 km,   Na trase je možné použiť aj horský bicykel, auto je možné odparkovať na začiatku hrádze. V zime je cesta k hrádzi pre autá neudržiavaná.  

Biotopy

Vodná plocha po okrajoch zarastená trávami, menej vŕbami a jelšami. Pri značnom a rýchlom kolísaní vody v nádrži (aj v rámci jedného dňa) sa  objavujú bahnité alebo štrkové plytčiny. V strede nádrže je malý ostrov s krovinami. 

Vtáctvo

Hniezdne obdobie

 Menšia lokalita avšak s vyššou diverzitou vodného  vtáctva počas celého roka. V hniezdnom období sú to: labuť veľká, kačica divá, kačica chripľavá, chochlačka vrkočatá, chochlačka sivá,  čajky bielohlavé,  čajka smejivá,  rybár riečny . Hniezdnu avifaunu dopĺňajú potápky chochlaté.  Počas hniezdneho obdobia tu zalietajú loviť volavky popolavé. 

Jesenná a jarná migrácia

Výskyt vtáctva ovplyvňuje najmä výška hladiny . 

 Počas migrácii sa tu vyskytujú viaceré druhy vodného vtáctva: potáplica stredná a malá, kormorány veľké, potápky chochlaté a malé, volavky popolavé, beluše veľké,  vzácne aj beluše malé. Pri vhodnej výške vodnej hladiny sa zastavujú kŕdliky bocianov čiernych. Najmä na plytkých miestach zbierajú potravu kačice divé, hvizdárky, chrapky, chrapačky, kačice ostrochvosté, pravidelne sa vyskytujú potápače veľké, hlaholky severské, chochlačky sivé  a vrkočaté, vzácne aj morské.  Počas augusta - septembra tu pravidelne lovia kršiaky rybáre. Ako nehniezdiace sa tu vyskytujú aj čoríky čierne, čajky malé.

Zimovanie

V závislosti od počasia. Pokiaľ voda nezamrzne je možné pozorovať  rôzne druhy zimných hostí vrátane potáplic malých a stredných, turpanov tamvých a čiernych , hlaholiek severských, potápačov (veľký, malý vzácne aj prostredný), orliakov morských a podobne.

Poznámky

V blízkosti je známe rekreačné miesto Thermalpark v Bešeňovej, obľúbeným miestom na turistiku sú aj Chočské vrchy.  

Odkazy

Pozrite sa na ďalšie susedné lokality

Vodná nádrž Bešeňová - Vlašky