Kam za vtákmi na Slovensku

Lokalita mesiaca

Vodná nádrž Bešeňová - Vlašky Obrázok

Vyrovnávacia vodná nádrž pod Liptovskou Marou. Zaujímavé vodné druhy vtáctva počas celého roka.

Foto týždňa

Aktuality

Voda pre močiare 10.01.2019
Nedopusťme vyschnutie Medzibodrožia! Prispejte.
Pozvánka na pracovný tábor Oravská priehrada 23.07.2018
Tábor pri Oravskej priehrade sa uskutoční...
Tábor na Orave 25.05.2018
31.5.-01.06.2018 sa uskutoční Ornitologický tábor...

Voda pre močiare

Pomôžte načerpať vodu do močiarov v Medzibodroží, ktoré predstavujú jedny z najvýznamnejších hniezdísk vzácnych druhov vtáctva na Slovensku a sú silne zasiahnuté vysychaním.

 

Mokrade, v minulosti prekypujúce  životom, sú vzácnym a ohrozeným ekosystémom, ktorý nám mizne pred očami. V minulosti sme mokrade zasypávali, odvodňovali, rieky spútali do hrádzí, ich ramená odrezali od prítokov. Nevyhlo sa to ani Medzibodrožiu. Tento jedinečný kraj   je navyše v súčasnosti silne postihnutý  nedostatkom zrážok a výrazným suchom. Mokrade stratili vodu, močiare vyschli.  Kolónie volavkovitých vtákov začali miznúť, ohrozené druhy ubúdať. Nejedná sa len o vtáky, ale celý mokradný ekosystém: rastliny, hmyz,  ryby, žaby...  Bez vody nikto neprežije.

 

Nedopusťme vyschnutie Medzibodrožia! Môžeme to zastaviť, pomôžete nám?

 

Preto sa snažíme dostať vodu späť. Nie vždy to ide úpravou kanálov,  stavidiel a napúšťaním. Do niektorých lokalít je potrebné vodu jednoducho načerpať. Vieme ako na to, máme výkonné čerpadlá a rúry, traktor s vlečkou na prevoz techniky. Máme  ľudí ochotných stráviť pár týždňov koncom zimy v terénnych podmienkach pri nepretržitej obsluhe čerpadla. Potrebujeme, ale financie na nákup pohonných hmôt do čerpadiel.

Na záchranu posledných hniezdísk volavky purpurovej, beluše veľkej, chavkoša nočného, či bučiaka veľkého v Medzibodroží potrebujeme približne 3 000€. Preto by sme vás chceli požiadať o finančný dar na ochranu mokradí v Medzibodroží. 

Svoj dar môžete poslať na náš účet

  • bežným prevodom na náš účet v SLSP  č. IBAN:   SK39 0900 0000 0051 5203 1693  (môžete zadať variabilný symbol  181)
  • kartou alebo bežným prevodom cez transparentný darcovský portal Ľudia –ľuďom. Všetky vyzbierané financie budú použité na uvedený účel.     

S Vašou pomocou sa nám podarí život v mokradiach opäť obnoviť a udržať  hniezdiská volavkovitých vtákov ktoré sú jedinečné nielen v Medzibodroží, ale hniezdi tu aj väčšina celoslovenských  populácií týchto druhov.

 

Ďakujeme.